Football Russia Division 1 2024/2025 Live Scores, Fixtures, Standings and Results
Matches
September 09
Torpedo Moscow Arsenal Tula
16:00
Ended
Torpedo Moscow
2
Arsenal Tula
2
Rodina Moscow Sokol Saratov
17:00
Ended
Rodina Moscow
2
Sokol Saratov
0
Baltika Kaliningrad FK Tyumen
18:15
Ended
Baltika Kaliningrad
2
FK Tyumen
1
September 10
SKA Energia Khabarovsk Chaika Petropavlovskaya
13:00
SKA Energia Khabarovsk
Chaika Petropavlovskaya
September 14
Alania Vladikavkaz Kamaz Nab Chelny
14:00
Alania Vladikavkaz
Kamaz Nab Chelny
FK Chernomorets Novorossiysk FK Yenisey
15:00
FK Chernomorets Novorossiysk
FK Yenisey
PFC Sochi Rotor Volgograd
16:00
PFC Sochi
Rotor Volgograd
September 15
FC Ufa Rodina Moscow
9:00
FC Ufa
Rodina Moscow
SKA Energia Khabarovsk Neftekhimik Nizhnekamsk
12:00
SKA Energia Khabarovsk
Neftekhimik Nizhnekamsk
FK Tyumen Sokol Saratov
12:00
FK Tyumen
Sokol Saratov
Chaika Petropavlovskaya Shinnik Yaroslavl
15:00
Chaika Petropavlovskaya
Shinnik Yaroslavl
September 16
Arsenal Tula Ural
14:00
Arsenal Tula
Ural
Torpedo Moscow Baltika Kaliningrad
16:30
Torpedo Moscow
Baltika Kaliningrad
September 20
FC Ufa Chaika Petropavlovskaya
13:00
FC Ufa
Chaika Petropavlovskaya
Rotor Volgograd FK Chernomorets Novorossiysk
16:30
Rotor Volgograd
FK Chernomorets Novorossiysk
September 21
FK Tyumen Rodina Moscow
8:30
FK Tyumen
Rodina Moscow
Sokol Saratov PFC Sochi
12:00
Sokol Saratov
PFC Sochi
FK Yenisey SKA Energia Khabarovsk
15:00
FK Yenisey
SKA Energia Khabarovsk
Neftekhimik Nizhnekamsk Alania Vladikavkaz
15:00
Neftekhimik Nizhnekamsk
Alania Vladikavkaz
Shinnik Yaroslavl Torpedo Moscow
15:00
Shinnik Yaroslavl
Torpedo Moscow
Kamaz Nab Chelny Ural
15:00
Kamaz Nab Chelny
Ural
Baltika Kaliningrad Arsenal Tula
18:15
Baltika Kaliningrad
Arsenal Tula
September 28
Torpedo Moscow PFC Sochi
14:00
Torpedo Moscow
PFC Sochi
Neftekhimik Nizhnekamsk Rodina Moscow
14:00
Neftekhimik Nizhnekamsk
Rodina Moscow
Rotor Volgograd Alania Vladikavkaz
14:00
Rotor Volgograd
Alania Vladikavkaz
SKA Energia Khabarovsk FK Tyumen
14:00
SKA Energia Khabarovsk
FK Tyumen
Kamaz Nab Chelny Shinnik Yaroslavl
14:00
Kamaz Nab Chelny
Shinnik Yaroslavl
Arsenal Tula FC Ufa
14:00
Arsenal Tula
FC Ufa
FK Chernomorets Novorossiysk Sokol Saratov
14:00
FK Chernomorets Novorossiysk
Sokol Saratov
Chaika Petropavlovskaya Baltika Kaliningrad
14:00
Chaika Petropavlovskaya
Baltika Kaliningrad
FK Yenisey Ural
14:00
FK Yenisey
Ural
October 05
Baltika Kaliningrad Neftekhimik Nizhnekamsk
14:00
Baltika Kaliningrad
Neftekhimik Nizhnekamsk
Alania Vladikavkaz FK Chernomorets Novorossiysk
14:00
Alania Vladikavkaz
FK Chernomorets Novorossiysk
Rodina Moscow Arsenal Tula
14:00
Rodina Moscow
Arsenal Tula
Shinnik Yaroslavl FK Yenisey
14:00
Shinnik Yaroslavl
FK Yenisey
PFC Sochi Chaika Petropavlovskaya
14:00
PFC Sochi
Chaika Petropavlovskaya
FC Ufa SKA Energia Khabarovsk
14:00
FC Ufa
SKA Energia Khabarovsk
FK Tyumen Kamaz Nab Chelny
14:00
FK Tyumen
Kamaz Nab Chelny
Sokol Saratov Rotor Volgograd
14:00
Sokol Saratov
Rotor Volgograd
Ural Torpedo Moscow
14:00
Ural
Torpedo Moscow
October 12
Torpedo Moscow Sokol Saratov
14:00
Torpedo Moscow
Sokol Saratov
Alania Vladikavkaz Baltika Kaliningrad
14:00
Alania Vladikavkaz
Baltika Kaliningrad
Rodina Moscow FK Yenisey
14:00
Rodina Moscow
FK Yenisey
Neftekhimik Nizhnekamsk Shinnik Yaroslavl
14:00
Neftekhimik Nizhnekamsk
Shinnik Yaroslavl
Rotor Volgograd SKA Energia Khabarovsk
14:00
Rotor Volgograd
SKA Energia Khabarovsk
Kamaz Nab Chelny Chaika Petropavlovskaya
14:00
Kamaz Nab Chelny
Chaika Petropavlovskaya
Arsenal Tula PFC Sochi
14:00
Arsenal Tula
PFC Sochi
FC Ufa FK Chernomorets Novorossiysk
14:00
FC Ufa
FK Chernomorets Novorossiysk
Ural FK Tyumen
14:00
Ural
FK Tyumen
October 19
FK Yenisey FC Ufa
14:00
FK Yenisey
FC Ufa
Shinnik Yaroslavl Baltika Kaliningrad
14:00
Shinnik Yaroslavl
Baltika Kaliningrad
Rotor Volgograd Kamaz Nab Chelny
14:00
Rotor Volgograd
Kamaz Nab Chelny
PFC Sochi Rodina Moscow
14:00
PFC Sochi
Rodina Moscow
Season
13 Jul 2024
25 May 2025
1. Liga Standings
#
Team
P
W
D
L
GA
GF
Pts
Last 5
Promotion
Promotion Playoffs
Relegation
#
Team
P
W
D
L
GA
GF
Pts
Last 5
Promotion
Promotion Playoffs
Relegation
#
Team
P
W
D
L
GA
GF
Pts
Last 5
Promotion
Promotion Playoffs
Relegation
Results
September 09
Baltika Kaliningrad FK Tyumen
18:15
Ended
Baltika Kaliningrad
2
FK Tyumen
1
Rodina Moscow Sokol Saratov
17:00
Ended
Rodina Moscow
2
Sokol Saratov
0
Torpedo Moscow Arsenal Tula
16:00
Ended
Torpedo Moscow
2
Arsenal Tula
2
September 08
Neftekhimik Nizhnekamsk FK Yenisey
15:00
Ended
Neftekhimik Nizhnekamsk
0
FK Yenisey
1
September 07
Kamaz Nab Chelny FK Chernomorets Novorossiysk
14:30
Ended
Kamaz Nab Chelny
0
FK Chernomorets Novorossiysk
1
Alania Vladikavkaz PFC Sochi
14:00
Ended
Alania Vladikavkaz
1
PFC Sochi
1
Shinnik Yaroslavl FC Ufa
12:00
Ended
Shinnik Yaroslavl
2
FC Ufa
0
Ural Rotor Volgograd
8:30
Ended
Ural
1
Rotor Volgograd
1
September 02
Rotor Volgograd Chaika Petropavlovskaya
16:30
Ended
Rotor Volgograd
0
Chaika Petropavlovskaya
0
September 01
PFC Sochi FK Tyumen
16:00
Ended
PFC Sochi
3
FK Tyumen
0
FK Chernomorets Novorossiysk Rodina Moscow
15:00
Ended
FK Chernomorets Novorossiysk
2
Rodina Moscow
2
Kamaz Nab Chelny Neftekhimik Nizhnekamsk
14:30
Ended
Kamaz Nab Chelny
0
Neftekhimik Nizhnekamsk
0
Sokol Saratov Shinnik Yaroslavl
13:00
Ended
Sokol Saratov
0
Shinnik Yaroslavl
0
August 31
Arsenal Tula SKA Energia Khabarovsk
15:00
Ended
Arsenal Tula
1
SKA Energia Khabarovsk
0
Ural Alania Vladikavkaz
13:00
Ended
Ural
3
Alania Vladikavkaz
1
FC Ufa Torpedo Moscow
9:30
Ended
FC Ufa
0
Torpedo Moscow
1
FK Yenisey Baltika Kaliningrad
7:00
Ended
FK Yenisey
1
Baltika Kaliningrad
2
August 26
Rodina Moscow Rotor Volgograd
16:30
Ended
Rodina Moscow
2
Rotor Volgograd
2
August 25
Chaika Petropavlovskaya FK Yenisey
16:00
Ended
Chaika Petropavlovskaya
2
FK Yenisey
0
Baltika Kaliningrad Kamaz Nab Chelny
16:00
Ended
Baltika Kaliningrad
1
Kamaz Nab Chelny
0
Torpedo Moscow FK Chernomorets Novorossiysk
14:00
Ended
Torpedo Moscow
1
FK Chernomorets Novorossiysk
1
FC Ufa PFC Sochi
9:00
Ended
FC Ufa
3
PFC Sochi
4
August 24
Neftekhimik Nizhnekamsk Ural
15:00
Ended
Neftekhimik Nizhnekamsk
1
Ural
1
Shinnik Yaroslavl Alania Vladikavkaz
13:00
Ended
Shinnik Yaroslavl
1
Alania Vladikavkaz
0
August 23
FK Tyumen Arsenal Tula
14:30
Ended
FK Tyumen
0
Arsenal Tula
0
SKA Energia Khabarovsk Sokol Saratov
12:00
Ended
SKA Energia Khabarovsk
2
Sokol Saratov
2
August 18
FK Chernomorets Novorossiysk FK Tyumen
16:30
Ended
FK Chernomorets Novorossiysk
2
FK Tyumen
1
Sokol Saratov FC Ufa
15:00
Ended
Sokol Saratov
0
FC Ufa
1
Ural Chaika Petropavlovskaya
9:30
Ended
Ural
2
Chaika Petropavlovskaya
0
FK Yenisey PFC Sochi
7:00
Ended
FK Yenisey
1
PFC Sochi
0
August 17
Torpedo Moscow Neftekhimik Nizhnekamsk
16:24
Ended
Torpedo Moscow
2
Neftekhimik Nizhnekamsk
1
Alania Vladikavkaz Arsenal Tula
16:00
Postponed
Alania Vladikavkaz
Arsenal Tula
Kamaz Nab Chelny SKA Energia Khabarovsk
14:30
Ended
Kamaz Nab Chelny
3
SKA Energia Khabarovsk
0
Shinnik Yaroslavl Rodina Moscow
14:00
Ended
Shinnik Yaroslavl
0
Rodina Moscow
0
August 16
Rotor Volgograd Baltika Kaliningrad
16:30
Ended
Rotor Volgograd
2
Baltika Kaliningrad
0
August 12
Kamaz Nab Chelny Torpedo Moscow
17:00
Ended
Kamaz Nab Chelny
1
Torpedo Moscow
1
FC Ufa Ural
14:30
Ended
FC Ufa
0
Ural
2
August 11
Chaika Petropavlovskaya Rodina Moscow
16:00
Ended
Chaika Petropavlovskaya
2
Rodina Moscow
2
Arsenal Tula Neftekhimik Nizhnekamsk
16:00
Ended
Arsenal Tula
1
Neftekhimik Nizhnekamsk
1
FK Tyumen Rotor Volgograd
12:00
Ended
FK Tyumen
0
Rotor Volgograd
1
August 10
PFC Sochi FK Chernomorets Novorossiysk
16:00
Ended
PFC Sochi
2
FK Chernomorets Novorossiysk
1
Alania Vladikavkaz FK Yenisey
16:00
Ended
Alania Vladikavkaz
0
FK Yenisey
1
Sokol Saratov Baltika Kaliningrad
15:00
Ended
Sokol Saratov
1
Baltika Kaliningrad
1
SKA Energia Khabarovsk Shinnik Yaroslavl
13:00
Ended
SKA Energia Khabarovsk
0
Shinnik Yaroslavl
0
August 05
Arsenal Tula FK Yenisey
16:00
Ended
Arsenal Tula
2
FK Yenisey
1
August 04
Rodina Moscow Kamaz Nab Chelny
17:00
Ended
Rodina Moscow
0
Kamaz Nab Chelny
1
Neftekhimik Nizhnekamsk Rotor Volgograd
15:00
Ended
Neftekhimik Nizhnekamsk
1
Rotor Volgograd
0
Shinnik Yaroslavl PFC Sochi
14:30
Ended
Shinnik Yaroslavl
0
PFC Sochi
2
August 03
Ural Sokol Saratov
13:00
Ended
Ural
0
Sokol Saratov
0
SKA Energia Khabarovsk Alania Vladikavkaz
13:00
Ended
SKA Energia Khabarovsk
0
Alania Vladikavkaz
3
Top Players
Scorers
1
Aleksandr Yushin
Rodina Moscow
5
2
Martin Kramaric
PFC Sochi
4
3
Timur Ayupov
Ural
3
4
Dzmitry Pryshchepa
Rotor Volgograd
3
5
Aleksandr Khohlachev
Chaika Petropavlovskaya
3
6
Pavel Gorelov
Kamaz Nab Chelny
3
7
Vladimir Sychevoy
PFC Sochi
3
8
Alex Fernandes
Baltika Kaliningrad
3
9
Bart Ruslan
PFC Sochi
3
10
Sergey Tkachyov
Arsenal Tula
2
11
Aleksandr Lomakin
FK Yenisey
2
12
Arshak Koryan
Torpedo Moscow
2
13
Merabi Uridia
FK Chernomorets Novorossiysk
2
14
Igor Gorbunov
Torpedo Moscow
2
15
Pavel Dolgov
Alania Vladikavkaz
2
16
Said Aliev
Neftekhimik Nizhnekamsk
2
17
Artem Maksimenko
Sokol Saratov
2
18
Oleg Kozhemyakin
PFC Sochi
2
19
Danil Lipovoy
Arsenal Tula
2
20
Vladislav Rudenko Igorevich
Chaika Petropavlovskaya
2
21
Stanislav Biblyk
Chaika Petropavlovskaya
2
22
Maksim Petrov
Neftekhimik Nizhnekamsk
2
23
Martin Sekulic
Ural
2
24
Sultan Dzhamilov
Neftekhimik Nizhnekamsk
2
25
Abu Said Eldarushev
Baltika Kaliningrad
2
26
Ruslan Maksimovich Chervyakov
Torpedo Moscow
2
27
Egor Karpitskiy
Sokol Saratov
2
28
Olivier Kenfack
FK Tyumen
2
29
Migran Ageyan
FC Ufa
2
30
Kirill Nikishin
Baltika Kaliningrad
2
31
Taras Gagloev
Alania Vladikavkaz
2
32
Eric Bicfalvi
Ural
1
33
Alexey Ionov
Ural
1
34
Ilya Kukharchuk
Rotor Volgograd
1
35
Daniel Miskich
Ural
1
36
Denis Kutin
FC Ufa
1
37
Egor Ivanov
FK Chernomorets Novorossiysk
1
38
Artem Abramov
Kamaz Nab Chelny
1
39
Ravil Netfullin
Torpedo Moscow
1
40
Artem Popov
Arsenal Tula
1
41
Maksim Shorkin
Neftekhimik Nizhnekamsk
1
42
Silvie Begic
Ural
1
43
Artem Gurenko
FC Ufa
1
44
Aleksandr Korotaev
FK Tyumen
1
45
David Karaev
Kamaz Nab Chelny
1
46
Yordy Reyna
Rodina Moscow
1
47
Alan Khabalov
FK Chernomorets Novorossiysk
1
48
Astemir Gordyushenko
Rodina Moscow
1
49
Vasily Aleinikov
Shinnik Yaroslavl
1
50
Timur Zhamaletdinov
Shinnik Yaroslavl
1
Yellow cards
1
Aleksandr Perchenok
FC Ufa
6
2
Tigran Avanesian
Baltika Kaliningrad
6
3
Denis Samoilov
FK Yenisey
4
4
Oleg Krasilnichenko
FK Chernomorets Novorossiysk
3
5
Martin Kramaric
PFC Sochi
3
6
Marcelo Alves Santos
PFC Sochi
3
7
Vitaly Stezhko
FK Chernomorets Novorossiysk
3
8
Maksim Shiryaev
FK Yenisey
3
9
Leon Musaev
Rodina Moscow
3
10
Ruslan Fishchenko
Rodina Moscow
3
11
Alexander Nesterov
Chaika Petropavlovskaya
3
12
Kevin Andrade
Baltika Kaliningrad
3
13
Ignacio Saavedra
PFC Sochi
3
14
Aleksey Tatajev
Alania Vladikavkaz
3
15
Matvey Pershin
Neftekhimik Nizhnekamsk
2
16
Alexander Nadolsky
FK Yenisey
2
17
Andrey Mazurin
FK Yenisey
2
18
Yuri Zavezion
Rotor Volgograd
2
19
Nikolay Poyarkov
SKA Energia Khabarovsk
2
20
Nuri Abdokov
Alania Vladikavkaz
2
21
Batraz Khadartsev
Alania Vladikavkaz
2
22
Denis Fomin
FK Chernomorets Novorossiysk
2
23
Alan Bagaev
Alania Vladikavkaz
2
24
Jonathan John
Shinnik Yaroslavl
2
25
Fanil Sungatulin
Ural
2
26
Yordy Reyna
Rodina Moscow
2
27
Vladislav Adaev
FC Ufa
2
28
Vladislav Vladimirovich Saus
Baltika Kaliningrad
2
29
Alex Fernandes
Baltika Kaliningrad
2
30
Surkhaykhan Abdullaev
Kamaz Nab Chelny
2
31
Zaur Saidovich Tarba
Alania Vladikavkaz
2
32
Nikita Pershin
SKA Energia Khabarovsk
2
33
Artem Gyurdzhan
Kamaz Nab Chelny
2
34
Vladislav Tyurin
Rotor Volgograd
2
35
Olivier Kenfack
FK Tyumen
2
36
Artemiy Kosogorov
Shinnik Yaroslavl
2
37
Talgat Kusyapov
Kamaz Nab Chelny
2
38
Saul Guarirapa
PFC Sochi
2
39
Dmitry Ivanov
Sokol Saratov
2
40
Aleksey Berdnikov
Arsenal Tula
2
41
Evgeny Bolotov
Rotor Volgograd
2
42
Astemir Gordyushenko
Rodina Moscow
2
43
Anton Sinyak
Sokol Saratov
2
44
Konstantin Pliyev
Alania Vladikavkaz
2
45
Oleg Baklov
FC Ufa
2
46
Aleksandr Aleksandrovich Kleshchenko
Rodina Moscow
2
47
Oleg Lanin
FK Chernomorets Novorossiysk
2
48
Nathan Gassama
Baltika Kaliningrad
2
49
Ivan Enin
FK Chernomorets Novorossiysk
2
50
Maksim Petrov
Neftekhimik Nizhnekamsk
2
Red cards
1
Nikita Kaplenko
Sokol Saratov
1
2
Mikhail Maltsev
Rotor Volgograd
1
3
David Shavlohov
FK Tyumen
1
4
Denis Kutin
FC Ufa
1